Jak udrożnić prawidłowo rynny?
Orynnowanie ma zapewniać swobodny spływ wody deszczowej z dachu, dlatego co jakiś czas trzeba przeprowadzać kontrole i w razie konieczności udrożnić rynny. Do rynien mogą bowiem wpadać różne zanieczyszczenia, na przykład liście lub gałęzie z pobliskich drzew. Niedrożny system rynnowy może doprowadzić do zabrudzenia, a nawet uszkodzenia elewacji. Zatkany odpływ do rury spustowej w czasie intensywnych deszczy będzie skutkował przelewaniem się nadmiaru wody na ścianę.
Udrażnianie rynien i rur spustowych
Spadające liście z drzew mogą skutecznie zatkać odpływ, a zalegający zimą śnieg często powoduje deformacje rynien – dlatego czyszczenie rynien zawsze warto przeprowadzić jesienią i wiosną. Rynny można wyczyścić z użyciem szczotki z krótkim trzonkiem lub teleskopową rączką – wówczas nie będzie potrzeby wspinania się po drabinie. Jeśli chodzi o rury spustowe, to najlepszym sposobem ich udrożnienia jest wtłoczenie w nie wody pod wysokim ciśnieniem z węża ogrodowego. Jeśli woda nie odpływa, to oznacza, że rury trzeba przepchać z użyciem pręta spustowego. Regularnie należy sprawdzać otwory rewizyjne, czyli tak zwane czyszczaki. Wystarczy wyciągnąć koszyczek i usunąć z niego nagromadzone zanieczyszczenia.
Konserwacja i regularne oględziny rynien
Rynny z PCV ze względu na gładką powierzchnię rzadziej się zatykają niż rynny stalowe, które z biegiem czasu mogą stać się chropowate. Regularne inspekcje orynnowania pozwolą na wykrycie drobnych defektów i uniknięcie poważnych uszkodzeń skutkujących koniecznością remontu dachu lub naprawy elewacji. Po wyczyszczeniu rynien warto dokładnie przejrzeć wszystkie zarysowania, odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Defekty mogą bowiem powodować przeciekanie rynny i zalewanie fundamentów. Niewielkie przecieki można zabezpieczyć specjalnymi zaprawkami, a w przypadku rynien ze stali najlepiej założyć złączkę uszczelniającą.